Kadınlar hiç kullanmayacak olsalar bile yumurta dondurma fikrine sıcak bakıyor

Bir çok ülkede yaşa bağlı kısırlığın önüne geçmek için genç yaşta yumurta dondurmakpopüler hale geldi. Yumurtasını dondurarak saklayan kadınlar bu şekilde uygun eşi bulmada biraz zaman kazanmayı umuyorlar.

Yumurtasını donduran kadınlardan birçoğu bu yumurtaları kullanmak zorunda kalmayacak olmasına rağmen kendilerini güvencede hissettikleri için erken yaşta yumurtalarını dondurmayı tercih ediyorlar.
download2009-2011 yılları arasında yumurta dondurma işlemi için başvuran  kadınlar arasında bir anket yapılmış. Anketteyumurta bankası fikrine bakışları ve gelecekteki çocuk planları hakkında detaylar sorulmuş. Bu kadınlardan 86 (%61.4) ü en az bir defa yumurta toplatıp dondurtmuş. 54 (%51) kadın tedavi olmak istememiş. %3 ise yumurta rezervi yetersiz olduğu için işlem iptal edilmiş.

Çıkan sonuçlara göre katılımcıların 3 te 1 i bu yumurtaları kullanmak zorunda kalmayacaklarına inanıyor. Bir kısmı da yumurta dondurma işlemini için tekrar yumurta toplatabileceklerini söylüyor. Katılımcıların neredeyse tamamı bu işlemi etrafındaki insanlara tavsiye edeceğini söylüyor.

Dr. Stoop “Sonuçlarımız göster di ki; yumurtalarını donduranların bu konuyla ilgili hiç pişmanlıkları yok. Fakat daha erken yaşta dondurmuş olmayı diliyorlar. Bu mantıklı çünkü genç yaşlarda hala yumurta kalitesi ve gebelik şansı yüksek iken yumurtaları dondurmak gerekir. Yumurta dondurma için ideal yaş 30 lu yaşların başıdır. 20 li yaşlarda bayanların önünde daha uzun bir doğurgan yaşam olduğu için belkide hiç dondurulmuş yumurtaya ihtiyaç duymayabilirler” dedi.

Günümüzde yumurta dondurma tekniği ve sonuçlar çok ilerledi. Özellikle donasyon programı olan klinikler için yumurta bankası oluşturmak ve sperm bankaları gibi stoklu çalışarak bekleme listeleri kısaltılabilir. Veya ihtiyaç duyan kişilere daha geniş bir donör portföyü sunulabilir.