Oosight görüntüleme sistemi ile yumurtaların mayotik spindle diye adlandırılan bölgesi izlenebilmektedir. Bu bölge aynı zamanda genetik materyalin olduğu yerdir. Bu sistem sayesinde genetik materyalin olduğu bölgeyi analiz edebiliyoruz. Mayotik spindle’ın bulunduğu konum, görünüşü gibi bazı detaylar bize yumurtanın kalitesi hakkında çok değerli bilgiler vermektedir.

Mayotik Spindle: Yumurtanın döllenmesinden hücre bölünmesinde kadar çok önemli görevleri vardır. Analiz edildiğinde morfolojik olarak uygun görünmemesi döllenme ihtimalinin düşük olduğunu veya embriyo kalitesinin kötü olacağını gösterir.

banner

Kullanım alanları:

1- Döllenmemiş yumurtada spindle morfolojisi: Yumurtanın potansiyelini; döllenme, embriyo gelişimi gibi ilerdeki durumları hakkında ön bilgiler verebilir.

2- Stoplazma nakli: Stoplazma nakli sırasında genetik materyalin aktarılmaması gerekmektedir. Bu yüzden nakil sırasında döllenmiş yumurta, çekirdeği görünür haldeyken çekirdekten uzak bir bölge seçilir ve oradan stoplazma alınarak alıcının yumurtasının içine aktarılır. Oosight görüntüleme sistemi sayesinde döllenmemiş yumurtadan da nakil yapılabilmektedir. Böylelikle işlem sırasında aynı fazda stoplazma aktarımı yapılabildiği için başarı şansı artabilmektedir. Detaylı bilgi >> Stoplazma Nakli

3- Çekirdek nakli: Spindle nakli de diyebiliriz. Bu sistem sayesinde görünür hale gelen spindle yumurtalar arasında aktarılabilir. Kendi laboratuvarımızda yaptığımız araştırma ve geliştirme çalışmaları sırasında bunun mümkün olduğunu bizzat görmüş olduk. Şu an nakil ile ilgili protokolümüz hazırlanıyor. Hangi durumlarda kullanılacağı, faydaları veya varsa sağlık açısından sakıncaları araştırılmaya devam ediyor. İlk aşamada spindle nakli ile yumurta kalitesi düşük olan kadınlarda daha kaliteli embriyo elde etmeyi hedefliyoruz.

4- ARGE: Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde aktif olarak kullanılmaktadır.