İleriye dönük bir laboratuvar çalışmasında kablosuz internet bağlantısı olan dizüstü bilgisayarların sperm kalitesini düşürdüğü iddia edildi.

Arjantinde Nascentis Medicina Reproductiva da araştırmacı olarak çalışan Conrado Avendano adlı bilim adamı 29 sağlıklı kişiden alınan  sperm örnekleri üzerinde incelemelerde bulundu. Kontrol ve çalışma grubu olarak ikiye ayrılan bu kişilerde 4 saat boyunca elektromanyetik radyo frekansına maruz kalan sperm örnekleri karşılaştırıldı.

Vücutta testis ile sperm kanalları arasındaki mesafe dikkate alınarak sperm örnekleri dizüstü bilgisayardan 3cm uzaklığa yerleştirildi. Bilgisayarın altındaki ısı da havalandırma sistemiyle 25 C ye ayarlandı. Kontrol gurubu da benzer şartlarda fakat bilgisayar olmadan bekletildi. Örnekler canlılık, hareketlilik ve DNA hasarları açısından incelendi. Çalışma Fertility and Sterility andlı uluslar arası bir dergide yayınlandı.

Karşılaştırma sonuçları:

* Sperm hareketi belirgin şekilde düşmüş (Radyasyona maruz kalmayan grup %80,9 iken diğer gurup %68,7)

* Hareketli olmayan sperm yüzdesi artmış (Radyasyona maruz kalmayan grup %13,6 iken diğer gurup %24,5)

* Artmıl DNA fragmantasyonu  (Radyasyona maruz kalmayan grup %3,3 iken diğer gurup %8,6)

Bu sonuçlarla beraber canlı sperm yüzdesinde bir fark bulunamamış.

Çalışmaya göre bu tür kablosuz internet bağlantısı olan bilgisayarları kullanmanın sperm kalitesini düşürdüğü ortaya koyulmuş

kaynak:http://www.ivfnewsdirect.com/?p=1736