İngiliz hükümeti mitokondri değişim tekniğine izin veren yasayı birkaç ay içinde parlementoya getirmeyi planlıyor. Çekirdek nakli olarak da bilinen bu yöntem mitokondri hasarı bulunan yumurtanın tedavisi için kullanılıyor.

Haberde verilen bilgilere göre İngiltere de doğan bebeklerin 6500 de 1 inde mitokondri hasarına bağlı ciddi sağlık sorunları görülüyor. Birçok mitokondri kaynaklı sorun bebeklerde ölümcül etki gösterebiliyor.. Bu teknikte anneden çocuğa geçen hasarlı mitokondriye bağlı hastalıkların önüne geçmek için başka bir yumurta kullanılarak hasarlı olan mitokondriler değiştirilebiliyor.

Uygulanan işlemde  sağlıklı mitokondri taşıyan donör yumurtasındaki genetik materyal atılarak anne adayının genetik materyali bu yumurta içine aktarılıyor. İşlem yumurta döllenmeden önce veya sonra yapılabiliyor. Yeni oluşturulan hibrit yumurta döllenerek anne adayının rahmine transfer ediliyor ve gebelik oluşması bekleniyor. Bu yeni yöntem literatürde “üç kişilik IVF”  olarak biliniyor. Bu teknikle doğan çocuklar kendi anne ve babasına ait genetik bilgiyi taşıyorlar ancak hücre içindeki mitokondriler kendi DNA sına sahip olduğu için bu yöntemle doğan çocuk ailesinden farklı olarak sadece  %0,1  kullanılan yumurta kaynaklı genetik bilgi taşıyor.

Henüz tam olarak sonuçlar hakkında yeterli bilgi olmasa da özelikle etik açıdan bu çalışmaya mesafeli bakanlar var. Buna rağmen bazı bilim adamları halk içinde işlemin uygulanması için büyük destek olduğunu iddia ediyor.

Biz de kliniğimizde bu konu ile ilgili yaptığımız çalışmalarda uygulamanın mümkün olduğunu gördük. Aslında temel olarak mitokondri hasarına bağlı hastalıkların önüne geçmek için kullanılan bu yöntem düşük embriyo kalitesi ve yaşa bağlı düşük kalite yumurtanın gebelik potansiyelinin artırılması amacı ile de kullanılabilir.

Genetik materyalin yumurtalar arasında yer değiştirilmesi sonucu mitokondri ile beraber birçok hücre içi organel de değişmiş olmaktadır ve bu organellerin hücre bölünmesi ve embriyo gelişimi üzerinde etkisi bilinmektedir. Bu yüzden işlemin gelecekte genetik nedenler dışında embriyo kalitesini artırmaya yönelikte kullanılması mümkün görünüyor.

kaynak:http://www.BioNews.org.uk