Doğal tüp bebek denemesi kısırlık tedavisinin yeni bir seçeneğidir. Ayrıca ilaçsız tüp bebek tedavisi olarak ta bilinir. Bu yöntemde kısırlık tedavisinde kullanılan ve yumurtalıkların uyarılmasını sağlayan ilaçlar kullanılmaz. Bunun yerine yumurtalıklar takip edilerek doğal olarak seçilen ve  gelişen yumurtalar ovulasyon (çatlama) esnasında yumurta toplama işlemi uygulanarak alınır. Genel düşünceye göre yumurtalıklarda doğal seçim ile gelişen yumurtalar ilaç tedavisi ile elde edilenlerden daha kaliteli olur. Ayrıca bu yumurta en yüksek gebelik ve sağlıklı bebek doğurma şansına sahiptir.

Bu yöntem ilaç kullanmaktan sakınan ve ilaç kullanmasına rağmen çok sayıda yumurta geliştiremeyen kadınlar için idealdir.

İlaçsız tüp bebek tüm kısırlık tedavisi gören kadınlar için bir seçenektir.

Başlıca 3 gurup kadın özellikle bu işlem için uygundur.

images(1)1. Tüpleri ile ilgili sorunu olan kadınlar veya sadece erkek infertilitesi olanlar

2. 40 yaşını aşmış ve FSH değeri yüksek olan kadınlar, düşük yumurtalık rezervi yada klasik yöntemle tedavisi başarısız olanlar

3. Hormonlara bağlı kanser riski olanlar veya ailesinde geçmişinde güçlü kanser riski olanlar

İlaçsız tüp bebeğin avantajları şöyle sıralanabilir.

1. Kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerinden kurtulmak. Yüksek yumurtalık cevabi (OHSS) riskinden kurtulmak

2. Tedavi süresini kısaltmak ve daha güvenli bir tedavi süresi geçirmek. Bu işlemde 1 yada 2 adet yumurta gelişir ve bunlar toplanır.

3. 1 adet embriyo transfer edileceği için çoğul gebelik riski ortadan kalkar (%1 den düşük tek yumurta ikizi olma şansı var)

4. Tedavi masrafları ilaç kullanılmadığı için çok düşük olur. Günlük ilaç kullanımı olmadığı için daha az sitresli olur

5. Daha az ultrason kontrolü gerektirir. 2-3 defa yapılan ultrason muayenesi yeterli olabilir.

6. Hastanın yaşı  FSH veya AMH değerleri ve yumurtalık rezervi işlemin yapılmasına engel değildir. Az yumurtası olan kadınlar klasik tüp bebek işleminde eğer FSH değeri yüksekse veya çok az yumurta elde ediliyorsa genellikle donasyon (Bağış) işleminde yönlendirilirler.

İşlemin uygulanması sırasında karşılaşılabilecek olumsuzluklar.

1. Sadece 1 yada 2 yumurta geliştiği için toplama esnasında bu yumurtalar bulunamayabilir veya sağlıklı embriyo gelişmeyebilir. Bu risk tüm tüp bebek işlemlerinde vardır.

2. 1 adet embriyo geliştiği için geriye dondurmak için başka embriyo kalmayacaktır.