68. geleneksel Amerikan Yardımcı üreme birliği toplantısında sunulan bir rapora göre güneş ışığı yumurta donasyonu ile tüp bebekte başarı şansını artırıyor.

D vitamininin insan üreme sistemindeki etkisi tam olarak açık olmasa da, D vitaminin eksikliğinin hayvanlarda üremeyi bozabildiği gözlenmiştir. İnsanlarda güneş ışığı D vitaminin en önemli kaynağıdır ve güneş ışığı alımının artması vücuttaki D vitamini miktarını artır.

sunlight_and_ivf

Hipoteze göre güneş ışığına maruz kalma seviyesi tüp bebekteki başarı şansı ile ilişkili olabilir. Dr. Pal ve arkadaşları 2007 yılında dünyadaki birçok merkezdeki sonuçları analiz ettiler. Bu kliniklerdeki taze ve dondurulmuş yumurta ile yapılan uygulamalarda canlı doğum oranlarını kliniklerin koordinatları birlikte değerlendirdiler. Kuzey bölgelerindeki sonuçlarla karşılaştırıldığında daha fazla güneş alan güney bölgelerindeki kliniklerdeki canlı doğum oranlarının daha yüksek olduğu gözlendi.

Yardımla üreme birliğ başkanı Dr. Glenn Schattman Tüp bebek uygulamasını etkileyebilecek muhtemel çevresel faktörlerin kontrolümüz altında olduğunu gösteriyor dedi. Biliyoruz ki sağlıklı kilo, egzersiz, diyet gibi etkenler başarıyı etkileyebilir. Ayrıca uzmanlar hastalarına yeterli D vitamini alabilmek için diyet takviyeleri veya daha güvenli olan güneş ışığını tavsiye ediyorlar.

O-105 Relevance of “Scots’ Paradox” for Reproductive Biology?
L. Pal et al
Kaynak: ivf.net

emb önder çoban